آیا دویدن تکنیک خاصی دارد؟ | تکنیک های درست دویدن را بدانیم

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مقالات
  4. chevron_right
  5. آیا دویدن تکنیک خاصی دارد؟ | تکنیک های درست دویدن را بدانیم

تکنیک های درست دویدن

ما در این مطلب قصد داریم برای شما در رابطه با تکنیک درست دویدن صحبت کنیم و به شما بگوییم که چگونه می‌توانید با دویدن درست و اصولی از فواید شگفت‌ انگیز این ورزش برای خود بهره ببرید.ورزش دو به‌ عنوان مادر ورزش‌ ها شناخته می‌شود و در هر ورزش و با هر آمادگی جسمانی می‌تواند به افراد کمک کند تا از فواید و مزایای آن به نفع خودشان بهره ببرند.

برای شروع هر ورزشی و یا حتی برای کم کردن ساده و آسان وزن شما به ورزش دویدن نیاز دارید. این ورزش یکی از ورزش ‌هایی می‌باشد که علی‌رغم ساده و آسان بودن می‌تواند فواید شگفت‌ انگیزی را در درازمدت برای شما داشته باشد. البته به‌شرط این‌که شما به‌ صورت اصولی و مناسب بدوید.

بی‌توجه بودن به تکنیک درست دویدن می‌تواند مصدومیت و آسیب‌ های زیادی را با خود به ‌همراه داشته باشد. پس اگر شما نیز می‌خواهید در رابطه با انواع تکنیک درست دویدن بدانید، ما را تا این مطلب همراهی کنید.

بررسی انواع تکنیک درست دویدن

پاهای شما باید هم‌ راستا با سر شما باشد

یکی از مواردی که در دسته تکنیک درست دویدن قرار می‌گیرد این است که شما هنگام دویدن باید مطمئن باشید که پنجه پا های شما هم‌ جهت با مسیری است که شما در آن می‌دوید.

این ‌موضوع به این معنی است که شما نباید هنگام دویدن پنجه پا های خودتان را به سمت داخل و یا خارج متمایل کنید و پنجه پای شما باید هم ‌راستای مسیری باشد که می‌دوید. توجه نمایید که دقت نکردن به این ‌موضوع می‌تواند شکل و فرم پا های شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث آسیب رسیدن به پا های شما شود.

قبل ‌از دویدن گرم کنید

یکی دیگر از مواردی که در دسته تکنیک درست دویدن تلقی می‌شوند این است که شما حتما باید قبل ‌از شروع دویدن بدن خودتان را گرم کنید. برای این‌ کار می‌توانید قبل ‌از دویدن چند حرکت کششی داینامیک انجام دهید و با پیاده‌ روی آرام شروع کنید و رفته ‌رفته سرعت خودتان را بیشتر کنید تا بتوانید بدون هیچ ‌گونه مشکلی عملیات و فرایند گرم کردن را انجام دهید.

توجه نمایید که شما باید آرام‌ آرام سرعت خود را افزایش دهید و به‌ هیچ ‌عنوان به ‌یک ‌باره شروع به دویدن نکنید زیرا این‌ موضوع می‌تواند تاثیر گذاری دوندگی را تا حد زیادی پایین بیاورد بیاورد.

 

تکنیک دویدن
گرم کردن قبل از شروع دویدن

 سر خود را رو به جلو نگه دارید

از دیگر مواردی که توجه به آن می‌تواند به شما کمک کند تا در زمینه تکنیک درست دویدن گام بردارید این است که شما باید سر خودتان را رو به جلو نگه دارید و روبه‌روی خود را نگاه کنید. این‌ موضوع به این معنی است که شما به‌ هیچ‌ عنوان نباید هنگام دویدن به پای خودتان نگاه کنید.

این موضوع علاوه بر ‌اینکه فرم بدن شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد بلکه باعث می‌شود که شما موانع روبه‌روی خودتان را نبینید که امروز می‌تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. علاوه‌ بر این، خم کردن سر به سمت پایین می‌تواند باعث افزایش جریان خون و در سر شما و سر درد شود.

 

تنفس خود را منظم کنید

از دیگر مواردی که در دسته تکنیک درست دویدن قرار می‌گیرد این است که شما باید هنگام دویدن سعی کنید که تنفس خود را منظم کنید. تحقیقات بسیار زیادی در زمینه روش صحیح تنفس گرفتن انجام‌شده که این تحقیقات نشان می‌دهد که نحوه درست نفس ‌کشیدن هنگام دویدن این است که شما در هر دو قدم دم و بازدم را داشته باشید. یعنی دو قدم بردارید و عملیات دم را انجام دهید بعد دو قدم دیگر بردارید و عملیات بازدم را انجام دهید.

بهتر است که عملیات دم با بینی و عملیات بازدم با دهان شما انجام دهد شود. به‌ طور کلی نحوه نفس‌ کشیدن صحیح به شما کمک می‌کند تا هم توانایی خود برای ادامه مسیر را بیشتر کنید و هم جریان هوا رسانی به بدن خودتان را منظم کنید و همین موضوع باعث می‌شود که در طولانی ‌مدت ظرفیت شش ‌های شما بالاتر برود و شما بتوانید راحت ‌تر نفس بکشید.

توجه نمایید که البته نحوه نفس‌ کشیدن با دهان و یا بینی کاملاً سلیقه‌ای می‌باشد و شما می‌توانید از هر طریق که راحت هستید نفس بکشید.

دست‌هایتان را در موقعیت صحیح نگه دارید

از دیگر مواردی که در دسته‌ی تکنیک درست دویدن قرار می‌گیرد این است که شما باید دست ‌های خودتان را در یک موقعیت ریلکس نگه دارید. شما نباید به دست ‌های خود فشار بیاورید و آن ‌ها را در جهتی که نمی‌خواهند حرکت دهید. دست ‌های خود را به حالت مشت سفت نگه ندارید بلکه سعی کنید که فرم اصلی آن ‌ها هنگام دویدن را حفظ کنید.

علاوه ‌بر این موارد، میزان شل بودن و سفت بودن دست‌ های خود را طوری تنظیم کنید که علاوه‌ بر حفظ تعادل گرفتگی را در عضلات دست و بازو های خودتان حس نکنید. شما باید طوری بدوید که انگار یک تخم‌ مرغ در مشت خودتان دارید و هنگام دویدن شما نباید اجازه دهید که این تخم ‌مرغی که درون مشت شما وجود دارد بشکند.

 به ‌هیچ ‌عنوان نپرید

مورد دیگری که در دسته موارد مهم تکنیک درست دویدن قرار می‌گیرد این است که شما به‌ هیچ ‌عنوان هنگام دویدن نباید بپرید. سعی کنید که جا به ‌جایی خود بر روی زمین را به ‌صورت نرم انجام دهید و تحرک بیش‌ از حدی مانند پریدن به سمت بالا نداشته باشید زیرا این کار باعث می‌شود که شما سریع‌تر از آنچه که فکر می‌کنید خسته شوید.

توجه نمایید که پریدن و یا دقت نکردن به نحوه درست گام برداشتن می‌تواند نیم ‌تنه پایینی شما را درگیر کند و باعث شود که شما سریع ‌تر خسته شوید و سعی کنید که گام ‌های کوتاهی بردارید و یک ریتم منظم هنگام دویدن داشته باشید تا بتوانید انرژی خود را به ‌صورت مناسب و مفید بسوزانید و باعث شوید که دویدن برای شما بسیار تاثیر گذار و مناسب باشد.

 

تکنیک های دویدن 2
هنگام دویدن نپرید

سرد کنید

نکته مهم آخر تکنیک درست دویدن این است که شما بعد از این ‌که کار دویدن را به اتمام رساندید و دیگر انرژی کافی برای دویدن را نداشتید، خودتان را سرد کنید. بعد از این‌که شما به کار ورزش کردن را تمام کردید باید به ‌آرامی و به صورت اصولی بدن خود را به حالت طبیعی خودش بازگردانید.

برای سرد کردن می‌توانید روند دویدن خود را آهسته‌تر کنید تا در نهایت به قدم برداشتن آرام برسید. بعد از آن می‌توانید با چند نفس عمیق و انجام چند حرکت کششی به ‌آرامی بدن خود را به حالت اولیه بازگردانید. سعی کنید که روند سرد کردن را به‌ آرامی پیش ببرید تا هیچ ‌گونه مشکلی در این روند برای شما پیش نیاید.

 

نوع تکنیک های دویدن
بعد از دویدن حتمن سرد کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
preloader