فوم رولر ورزشی چیست؟ | مزایای استفاده از فوم رولر ورزشی را بدانیم

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مقالات
  4. chevron_right
  5. فوم رولر ورزشی چیست؟ | مزایای استفاده از فوم رولر ورزشی را بدانیم

همه چیز درباره فوم رولر ورزشی

دردهای عضلانی برای بیمارانی که نیاز به فیزیوتراپی دارند و گرفتگی ماهیچه ها برای ورزشکاران مختلف می تواند آنها را مجبور به استفاده از وسیله ای به نام فوم رولر ورزشی کند. این ابزار کوچک می تواند به جای آن همه ابزار بزرگ و کوچک موجود در سالن های ورزشی استفاده شود. ابزاری قابل حمل که از وزن زیادی نیز برخوردار نمی باشد.

در سال های اخیر فیزیوتراپ ها نیز استفاده از این فوم رولر را به بیمارانی که نیاز به توانبخشی و دردهای عضلانی دارند، توصیه می کنند

فوم رولر نوعی غلطک با طول و عرض های مختلف استوانه ای می باشد که هم می تواند عضلات را ماساژ دهد و هم مفاصل بدن افراد مختلف که نیاز به توانبخشی دوباره دارند را به انجام دوباره حرکات تحریک کند.

 

فوم رولر ورزشی
تصویر از مدل های فوم رولر

معرفی انواع فوم رولر ورزشی

این وسیله ورزشی و فیزیوتراپی دارای انواع مختلفی می باشد و افراد باید با توجه به هدف استفاده، نوع مناسبی از آن را خریداری کنند. این وسیله ورزشی به فوم رولر هایی با قطر ها و طول های مختلف، شیاردار و صاف، سخت و نرم و … تقسیم بندی می شود.

البته در این میان برخی فوم رولر ها دارای حفره های باز و برخی دارای حفره های نیمه باز می باشند. قطر و طول این فوم رولر ها متفاوت است، افراد مسن و کسانی که می خواهند شانه های خود را ماساژ دهند، می توانند از نوعی که قطر و طول کمتری دارند، استفاده کنند.

اما افرادی که می خواهند از این وسیله به منظور ماساژ بازوها و ساق پا استفاده کنند، می توانند از فوم رولری که دارای طول کوتاه و قطرهای مختلفی است، بهره بگیرند و برای عضلات بزرگ تر نیز باید از فوم رولرهایی با طول بیشتر استفاده کنند.

فوم رولر ها بر اساس سختی و نرمی نیز تقسیم بندی می شوند، اما ما توصیه می کنیم، افرادی که نمی توانند درد را تحمل کنند از نوع نرم تر این وسیله استفاده کنند. همچنین کسانی که نیاز به توانبخشی بیشتری دارند، بهتر است در مراحل ابتدایی از نوع نرم تر آن بهره بگیرند و کم کم درجه سختی آن را زیاد کنند.

اما در این میان افراد دیگر که در روز دچار تحرکات بیشتری هستند و توانایی تحمل آنها در برابر دردها نیز بیشتر است، می توانند از نوع سخت این وسیله بهره بگیرند. اما استفاده از نوع شیاردار و یا صاف این وسیله بستگی به عمق عضلات هدف دارد، به طوری که برای عضلات عمیق تر بدن باید از نوع شیاردار این وسیله استفاده کرد، هر چند که باید درد زیادی را تحمل کنند.

مزایای استفاده از انواع فوم رولر ورزشی

یکی از مزایای این وسیله استفاده از انواع آن به شکل های مختلف است، به صورتی که می توان برای برخی از قسمت های مختلف بدن با عمق های متفاوت از این وسیله بهره گرفت.

افراد با استفاده از فوم رولر ورزشی به خوبی می توانند دردهای عضلانی، کوفتگی ها و کمر دردهای مختلف خود را از بین ببرند و کمی به بدن خود در زمان های مختلف استراحت دهند.

ناگفته نماند که این وسیله به عنوان یک رولر فیزیوتراپی، می تواند افراد ناتوان را تحریک به استفاده از عضلات خود کند، زیرا آنها با استفاده از این وسیله می توانند، توان قبلی خود را به دست بیاورند.

از دیگر مزایای استفاده از این وسیله می توان به بهبود جریان خون، گرم شدن و سرد شدن بدن اشاره کرد. این وسیله می تواند کشیدگی های عضلات را درمان کند و در برخی موارد مانع کشیدگی عضلات شود.

 

نحوه فوم رول کردن
نوع اجرای فوم رول کردن

روش های استفاده از فوم رولر ورزشی

برای استفاده از این وسیله کوچک با کارایی زیاد، باید ابتدا نقطه هدف را در نظر بگیریم و فوم رولر انتخابی را روی آن عضله قرار دهیم و آن را به مدت 20 ثانیه در محل مورد نظر فشار دهیم و کم کم به جلو یا عقب حرکت دهیم تا کمی درد به وجود آمده در آن قسمت را احساس کنیم و پس از مدتی نتیجه آن را مشاهده نماییم.

از مهم ترین نقاط بدن که می توان از این وسیله برای بهبود آنها استفاده کرد،  میان کتف ها می باشد. برای این کار فوم رولر را در پشت کتف ها قرار داده و دست های خود را پشت کتف قفل می کنیم و روی زمین دراز می کشیم و کمی باسن خود را از روی زمین بلند کنیم و سپس فوم رولر را حرکت می دهیم.

برای استفاده از این وسیله به منظور قسمت زیر باسن می توان بدن خود را به یک سمت کج کنیم و فوم رولر را در قسمت زیر باسن چپ و یا راست قرار دهیم و خود را به عقب و جلو حرکت دهیم.

برای ماساژ پشت ران نیز باید یک پا را راست در روی زمین بگذاریم و فوم رولر را در قسمت پشت ران چپ و یا راست خود جای دهیم و به سمت عقب و جلو حرکت دهیم.

برای استفاده از فوم رولر ورزشی به منظور ماساژ ساق پا نیز باید فوم را در زیر ساق پای چپ و یا راست خود بگذاریم و با دست و یا یک پای دیگر آن را به عقب و جلو حرکت دهیم.

 

فوم رول کردن
روش استفاده از فوم رول

توجه به نکات مهم

برخی افراد برای گرم کردن خود و برخی افراد برای سرد کردن بدن خود از فوم رولر ورزشی استفاده می کنند. افرادی که برای گرم کردن خود از این وسیله استفاده می کنند، افرادی هستند که قصد توانبخشی به عضلات خود را دارند. در این میان افرادی که قصد سرد کردن بدن خود را دارند، ورزشکاران می باشند.

افراد مختلف برای استفاده از این وسیله ورزشی باید آموزش های لازم را ببینند تا سبب استفاده نادرست و قرار دادن آن در نقاط اشتباه و استخوانی بدن نشوند.

البته ناگفته نماند که تاثیر این وسیله به صورت خیلی سریع مشخص نمی شود و افراد باید کمی تحمل داشته باشند.

به طور کلی باید این موضوع را در نظر بگیریم که این وسیله کوچک ورزشی دارای مزایای زیادی می باشد که می تواند به افراد متفاوت در سنین مختلف کمک کند. اما این افراد باید ابتدا با استفاده از مشاوره فیزیوتراپ ها و افراد متخصص و با توجه به نوع درد خود از انواع درست فوم رولر ورزشی استفاده کنند تا عوارضی بر بدن آنها بر جای نماند.

 

فوم رولر
فومر رول ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست