آیا دویدن برای سلامتی مفید است؟ | فواید دویدن را بدانیم

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مقالات
  4. chevron_right
  5. آیا دویدن برای سلامتی مفید است؟ | فواید دویدن را بدانیم

فواید دویدن

دویدن یکی از فعالیت ‌های بدنی می‌باشد که به‌ عنوان مادر ورزش‌ ها شناخته می‌شود. ما در این مطلب قصد داریم برای شما در رابطه با فواید دویدن صحبت کنیم و به شما بگوییم چگونه می‌توانید با دویدن درست و اصولی بدنی سالم ‌تری داشته باشید.

به ‌طور کلی دویدن می‌تواند باعث شادابی و نشاط شما ‌شود و می‌تواند انرژی زیادی را به بدن شما تزریق کند. انرژی که از طریق دویدن به بدن شما انتقال داده می‌شود می‌تواند روز خوبی را برای شما بسازد و می‌تواند به شما کمک کند و شادابی و نشاط بیشتری به انجام فعالیت ‌های روزانه خود بپردازید. دویدن آن‌ قدر مهم و حیاتی می‌باشد که به‌ عنوان مادر ورزش‌ ها شناخته می‌شود و در هر ورزشی و با هر آمادگی جسمانی دویدن به‌ عنوان یکی از فعالیت ‌های مناسب و تاثیر گذار در این زمینه تلقی می‌شود.

این ورزش یک ورزش هوازی می‌باشد که می‌تواند میزان اکسیژن‌ رسانی به خون و مغز را بیشتر کند که همین موضوع می‌تواند به‌ خودی ‌خود باعث بهبود شرایط جسمی شود. به ‌هر حال اگر شما نیز می‌خواهید بیشتر در رابطه با فواید دویدن بدانید و می‌خواهید به‌ صورت جزئی‌ تری در رابطه با نقش دویدن روی سلامتی خودتان اطلاعات کسب کنید، ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

بررسی فواید دویدن

با دویدن طول عمر شما افزایش پیدا می‌کند

یکی از موارد و فوایدی که دویدن برای بدن شما دارد این است که طول عمر شما افزایش پیدا می‌کند. پزشکان بسیار زیادی به این نکته اذعان دارند که حتی شما اگر در سن هشتاد سالگی نیز به ‌طور منظم و هر روز ورزش دویدن را داشته باشید به ‌طور متوسط دو سال بیشتر از افراد دیگر عمر می‌کنید.

شما باید به این موضوع دقت داشته باشید که دویدن برای افرادی که دچار ناراحتی قلبی می‌باشند اصلا مناسب نیست پس اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که از بیماری‌ های قلبی عروقی رنج می‌برید، به‌ جای دویدن می‌توانید از فواید پیاده‌ روی بهره ببرید.

 

فواید دویدن
در مورد فواید دویدن بدانیم

 

وزن بدن شما کنترل می‌شود

از دیگر مواردی که جزء فواید دویدن شناخته می‌شود این است که این ورزش ساده و عادی می‌تواند وزن شما را کنترل کند. خیلی از افراد به این نکته اذعان دارند که با دویدن توانستند وزن بدن خودشان را در حد نرمال نگه دارند و از اضافه ‌وزن جلوگیری کنند.

توجه نمایید که شما با دویدن کالری اضافی که در بدنتان جمع‌ شده است را می‌سوزانید که همین موضوع می‌تواند از تجمع کالری و چربی در بدن شما جلوگیری کند. توجه نمایید که شما با هر ساعت دویدن سبک می‌توانید حدوداً پنجاه کالری بسوزانید و می‌توانید با بالاتر بردن این زمان و بیشتر کردن تعداد سانس ‌های دویدن خودتان، وزن خودتان را تا آنجا که می‌توانید پایین‌تر بیاورید و یا آن را در حد نرمال نگه دارید.

 

با دویدن پوست خود را شاداب ‌تر نگه می‌دارید

شاید دانستن این نکته برای شما کمی غیر قابل ‌باور باشد اما توجه نمایید که یکی از فواید دویدن این است که شما می‌توانید پوست خودتان را شاداب‌تر و سالم‌ تر نگه دارید. پیشتر ما به این‌ موضوع اشاره کردیم که دویدن باعث بیشتر شدن جریان خون در بدن میشود که همین موضوع می‌تواند میزان اکسیژن ‌رسانی و مواد مغذی به سطح پوست را بیشتر کند که این ‌موضوع به ‌خودی‌ خود باعث شادابی پوست شما می‌شود.

علاوه‌ بر این، مواد زائد زیر پوست نیز با دویدن سوزانده می‌شوند که همین موضوع می‌تواند چربی ‌های اضافه زیر پوست شما را تا حد بسیار زیادی کم کند و باعث بهبود جوش ‌ها و آکنه ‌های روی صورت شما شود.

 

با دویدن استرس شما کم می‌شود

از دیگر مواردی که جزء فواید دویدن به حساب می‌آید این است که این فعالیت می‌تواند میزان استرس های ذهنی را کاهش دهد. توجه نمایید که دویدن به مدت طولانی می‌تواند به شما کمک کند تا شما نگرانی ‌های خودتان را به‌ طور کامل فراموش کنید و باعث ایجاد انرژی مثبت در بدن شما می‌شود. توجه نمایید که فعالیت دویدن انرژی بسیار زیادی را برای شما با خود به ‌همراه دارد که این‌ موضوع می‌تواند باعث کم شدن نگرانی ‌های شما شود.

 

فواید دویدن
با دویدن استرس خود را کاهش دهید

بهبود سیستم تنفسی

شما با دویدن می‌توانید از سیستم تنفسی خودتان را تقویت کنید. توجه نمایید که دویدن به ‌آرامی و به ‌صورت نرم می‌تواند حجم تنفس شش ‌های شما را بهتر کند که همین موضوع می‌تواند باعث بهبود شرایط تنفسی شما شود.

پس یکی از مواردی که در دسته فواید دویدن قرار می‌گیرد این است که شما دستگاه تنفسی خودتان را برای انجام فعالیت ‌های سنگین ‌تر آماده می‌کنید. اگر به ‌دنبال پیشرفت‌ های ورزشی هستید، این ‌موضوع می‌تواند برای شما بسیار مهم باشد زیرا بیشتر شدن ظرفیت شش‌ های شما برای ورزش ‌های گوناگون بسیار مهم و حیاتی می‌باشد.

 

با دویدن سیستم ایمنی بدن خودتان را تقویت می‌کنید

از دیگر فواید دویدن این است که بدن شما در مقابل انواع مختلف عوامل خطرناک خارجی مانند ویروس‌ ها و باکتری ‌ها مقاوم‌ تر می‌شود و درصد بیمار شدن شما تا حد بسیار زیادی پایین می‌آید. توجه نمایید که دویدن می‌تواند به شما کمک کند تا سیستم ایمنی قوی‌ تری داشته باشید و در مقابل عوامل خطرناک خارجی بتوانید با مقاومت بیشتری عمل کنید.

خواب بهتر

از دیگر مواردی که جزو فواید دویدن شناخته می‌شود بهبود روند خواب می‌باشد. این ‌که شما تا چه حدی می‌توانید راحت بخوابید و کیفیت خواب شما چگونه می‌باشد تماماً به سلامتی بدن شما بستگی دارد.

توجه نمایید که شما می‌توانید با دویدن بدن خودتان را خسته کنید و همین خستگی می‌تواند به شما کمک کند خواب آرام و عمیقی داشته باشید. خواب کافی و عمیق انرژی خوبی را به شما میدهد و نیاز شما به خوابیدن را تا حد بسیار زیادی تامین میکند.

افرادی که به انجام ورزش دو می پردازند، معمولاً خواب با کیفیت و عمیق ‌تری به نسبت افراد دیگر دارند که همین موضوع می‌تواند نشان از بهبود کیفیت خواب در افراد دونده داشته باشد. اگر شما کمبود خواب رنج می‌برید و می‌خواهید که خواب باکیفیت‌تر و عمیق‌تری داشته باشید می‌توانید بدون هیچ‌ گونه مشکلی تنها با دویدن حدود یک ساعت در طول روز کیفیت خواب خودتان را تا آنجا که می‌توانید بالاتر ببرید.

اگر شما خود را خسته ‌تر کنید می‌توانید مطمئن باشید که کیفیت خواب شما تا حد بسیار زیادی بالاتر می‌رود و شرایط خواب شما بهتر می‌شود.

 

فواید دویدن
با دویدن سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
preloader